Wiemy, że zależy Ci na pięknym uśmiechu. Marzysz o białych zębach i ciągle szukasz skutecznych metod ich wybielania. Eksperymentujesz na sobie, bo chcesz przetestować wszystko, co poleci ci przyjaciółka.


STOP. Zatrzymaj się chwilę i przeczytaj ten post.
Twoje zęby tylko z pozoru wydają się być twarde jak diament. W rzeczywistości są podatne na uszkodzenia i zarysowania, a ich wierzchnia warstwa - szkliwo - jest wrażliwa i krucha. Raz zniszczona nigdy się w pełni nie zregeneruje, bo nie ma takiej mocy odrastania jak włosy czy paznokcie.

Wybielanie zębów domowe sposoby - które z nich masz już za sobą?

Wybielanie zębów SODĄ
Soda oczyszczona. Tania i powszechnie dostępna. Ma wielu zwolenników i tyle samo przeciwników. Łączona bywa z solą, wodą, sokiem z cytryny, olejem kokosowym, wodą utlenioną lub węglem aktywnym - w różnych kombinacjach. Często dodawana do zwykłej pasty do zębów.
Co mówią stomatolodzy?
Zbyt duża ilość sody może mieć negatywny wpływ na stan zębów - potrafi zetrzeć szkliwo niczym papier ścierny (!). Zęby stają się słabsze, w konsekwencji bardziej podatne na próchnicę i dalsze przebarwienia. Może też doprowadzić do nadwrażliwości zębów i dziąseł.
Soda stanowi składnik wielu spośród dostępnych w sklepach past do zębów, co często podkreślają zwolennicy tej metody wybielania. W przypadku takich past jej stężenie jest jednak bardzo małe i nie działa tak inwazyjnie jak podczas używania sody w warunkach domowych.Wybielanie zębów WĘGLEM
Węgiel aktywny (leczniczy). Wystarczy jedna kapsułka i woda lub olej kokosowy. Efekt bielszych zębów widoczny od razu po zastosowaniu. Idealnie usunięty osad po kawie, herbacie, winie, papierosach, barwionych napojach i innych tego typu produktach. Dlaczego w takim razie nie polecamy tej metody?
Co mówią stomatolodzy?
Rozcieranie węgla aktywnego w wysokim stężeniu na zębach może powodować mikrouszkodzenia szkliwa, czasem nadwrażliwość dziąseł. Mikrouszkodzenia to łatwa droga dostępu dla próchnicy. Podobnie jak w przypadku sody w profesjonalnej paście do zębów jego stężenie jest dużo mniejsze, a działanie wybielające wzmacniają inne odpowiednio dobrane składniki. Na efekt wybielania trzeba czekać trochę dłużej, ale czy nie warto?

Wybielanie zębów SOLĄ
Sól. Zasada korzystania analogiczna do sody. Niektórzy wcierają ją w zęby, inni stosują w formie roztworu z wodą.
Co mówią stomatolodzy?
Twarde kryształki soli mogą uszkodzić szkliwo. Sól obniża pH w ustach. W efekcie, jeśli korzystamy z tej metody przez dłuższy czas, możemy spodziewać się próćhnicy.

Wybielanie zębów CYTRYNĄ
Cytryna. Kwas askorbinowy w postaci witaminy C działa jak wybielający płyn do zębów, więc są nawet zwolennicy płukania jamy ustnej sokiem cytrynowym.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Niektórzy wcierają w zęby sok z cytryny. Fakt - cytryna ma zdolności rozjaśniające, jest jednak jednocześnie substancją na tyle agresywną, że może bardziej zaszkodzić niż przynieść korzyści naszym zębom.
Co mówią stomatolodzy?
Cytryna może spowodować nadwrażliwość zębów, które będą reagować bólem na słodkie, kwaśne, zimne i gorące pokarmy. Jeśli dodajesz cytrynę do wody, którą pijesz - warto odczekać 30 minut i dopiero po tym czasie umyć zęby ze względu na niekorzystne działanie kwasów na szkliwo.

Wybielanie zębów w domu - co jest bezpieczne?Wybielanie zębów BANANEM
Skórka od banana. Najbardziej bezpieczna metoda na delikatne rozjaśnienie uśmiechu. Skórka dojrzałego banana zawiera dużą ilość potasu, magnezu, wapnia i witamin (zwłaszcza wit. D), które mają dobry wpływ na stan i kolor naszych zębów.
Jak stosować?
Umyj dokładnie zęby. Obierz skórkę od banana (najlepiej od dołu) i nacieraj jej wewnętrzną częścią zęby przez ok. 2 minuty.
Zabieg ten należy powtarzać rano i wieczorem przez co najmniej kilkanaście dni. Dopiero wówczas zobaczymy pierwsze efekty. To metoda, która nie daje natychmiastowych i spektakularnych efektów, więc często jest porzucana na rzecz innych, które ścierają szkliwo.
Co mówią stomatolodzy?
Stomatolodzy zauważają, że chociaż medycznie wybielanie zębów za pomocą skórki od banana nie zostało potwierdzone, to wiele pacjentów odnosi na tym polu widoczne sukcesy: ich zęby stają się bielsze bez szkody dla szkliwa. Zalecają jednak płukanie jamy ustnej wodą kilka minut po zastosowaniu skórki od banana ze względu na występujące w niej cukry lub ponowne umycie zębów.

Wybielanie zębów TRUSKAWKAMI
Truskawki. Badania wykazały, że malutkie nasionka na truskawkach usuwają brud z zębów, rozjaśniając zęby. Jedz pół szklanki dziennie trukawek, aby uzyskać lepszy rezultat. Dodatkowa duża zawartość witaminy C w truskawkach przeciwdziała kamieniowi nazębnemu. To dobra metoda na sezon truskawkowy i rozjaśnienie zębów przed latem:)
Co mówią stomatolodzy?
Pamiętaj o dokładnym nitkowaniu zębów po spożyciu truskawek. Pozostawione w przestrzeniach międzyzębowych nasionka mogą przyczynić się do próchnicy zębów.

A co jeśli nie chcesz rezygnować z domowych metod wybielania?
Jeśli po lekturze tego tekstu i mimo wyraźnych przeciwskazań decydujesz się na domowe środki wybielania to:
- wybielaj z ostrożnością i obserwuj zęby i dziąsła. Idź do dentysty lub lekarza stomatologa, jeśli zauważysz niepokojące objawy
-
stawiaj się na regularne wizyty kontrolne u dentysty. To pomoże Ci utrzymać zęby w świetnej kondycji
-
pomyśl o bezpiecznie wybielającej paście do zębów, która zawiera niski poziom ścieralności (współczynnika RDA) jako sposobu na biały uśmiech bez skutków ubocznych

SPRAWDŹ SKUTECZNY ZESTAW WYBIELAJĄCY YOTUEL 7HOURS!
Rekomendacja eSANUS:
Każda pasta do zębów zawiera substancje ścierne o różnej sile działania na szkliwo. Jedne będą delikatnie szorować, polerować i odżywiać zęby, inne mogą ścierać szkliwo niczym tarka. Jakie mamy na to rozwiązanie?
Sprawdź pasty do zębów, które z największą łagodnością będą wybielać Twoje zęby. Jedna z naszych ulubionych past wybielających Yotuel Pharma B5 ma bardzo niski współczynnik ścieralności 36 RDA. Świetnym wyborem będzie również naturalna pasta Lebon Le White i Ecodenta Organic Cosmos Papaya. Wszystkie te pasty wybielają chemicznie, bez użycia ściernych środków mechanicznych. Enzymatycznie usuwają osad i zabrudzenia z powierzchni zęba, nie naruszając struktury szkliwa i nie powodując nadwrażliwości.
Jeśli potrzebujesz bardziej spektakularnych i szybszych efektów wybierz pastę o większym współczynniku ścieralności (maksymalnie do 100 RDA). Pamiętaj, żeby stosować je jedynie 2-3 razy w tygodniu.

Czy stosujecie jakieś inne metody domowego wybielania zębów? Dajcie znać w komentarzu.