Dzisiejszy post miał być o pięknym uśmiechu i wakacjach☀Zostaliśmy jednak zasypani pytaniami o szczoteczki soniczne✉Wakacje muszą poczekać, a my odpowiemy na nurtujące Was pytania. Podpowiemy jak prawidłowo używać szczoteczek sonicznych i rozprawimy się z kilkoma mitami o nich. Gotowi? Zaczynamy! ;)

Soniczne szczoteczki do zębów - o technologii sonicznej słów kilka


Szczoteczki soniczne działają na zasadzie drgań, dzięki czemu wytworzona fala dźwiękowa skuteczniej i szybciej oczyszcza zęby z zanieczyszczeń. Drgania są praktycznie niezauważalne i dotyczą nie tylko włókien szczoteczki, ale także wody wymieszanej z pastą do zębów i śliną. Wytwarzają w płynie ogromną liczbę mikrobąbelków. Dzięki temu szczoteczka soniczna zaczyna usuwać płytkę nazębną i bakterie już w odległości około 3-4 mm od zęba. Efekt mycia zębów jest przez to dokładniejszy, bo drgający płyn doskonale dociera do trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych. Dzięki tej technologii szczoteczka do zębów soniczna czyści zęby znacznie skuteczniej niż klasyczna szczotka do zębów.

KTÓRĄ SZCZOTECZKĘ SONICZNĄ WYBIERASZ?
szczoteczka seysso

Instrukcja mycia zębów szczoteczką soniczną

Prawidłowa technika mycia zębów jest najważniejsza - i to w przypadku każdej szczoteczki do zębów (również szczoteczki tradycyjnej czy szczoteczki elektrycznej). Najlepiej byłoby, jeśli przy okazji wizyty kontrolnej zwrócisz się z prośbą o instruktaż mycia i nitkowania zębów do swojego stomatologa lub higienistki. Instruktaż przyda się każdemu niezależnie od tego, jakiego sprzętu używa. Szczoteczka do zębów soniczna, jeśli jest nowością w Twojej łazience, może nastręczać trochę wątpliwości co do jej stosowania - rady od stomatologa pozwalają skutecznie je rozwiać.

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare Flexcare zobacz jak działa!Wybierz szczoteczkę soniczną - TUTAJ znajdziesz polecane modele.

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką soniczną - 7 kroków do sukcesu:

Krok 1. Nałóż na szczoteczkę pastę do zębów o wielkości ziarnka grochu.
Krok 2. Wybierz optymalny dla Ciebie program i stopień intensywności czyszczenia (w zależności od dostępności w danym modelu)
Krok 3. Przyłóż końcówkę szczoteczki sonicznej do zębów, aby zapobiec rozpryśnięciu pasty na boki - teraz możesz ją włączyć.
Krok 4. Szczotkuj wzdłuż linii dziąseł. Powoli przesuwaj szczoteczkę od zęba do zęba. Jeśli Twoja szczoteczka jest wyposażona w czujnik nacisku, zasygnalizuje Ci, że przyciskasz ją zbyt mocno.
Krok 5. Pamiętaj o trudno dostępnych miejscach i dokładnie wyczyść tylne zęby oraz górne i dolne obszary pośrodku łuku zębowego.
Krok 6. Dokładnie wypłucz wodą pastę do zębów.
Krok 7. Wymieniaj końcówki do szczoteczek sonicznych co 3 miesiące.

Zobacz jak wykorzystać w pełni swoją szczoteczkę Philips Sonicare DiamondClean!Nitkowanie zębów czy czyszczenie zębów irygatorem

Soniczne szczoteczki do zębów, elektryczne, tradycyjne - niezależnie z której opcji korzystasz, musisz pamiętać o obszarach międzyzębowych. Dlatego zawsze po umyciu zębów pamiętaj o dokładnym nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych lub czyszczeniu ich szczoteczkami międzyzębowymi. Jeśli nie lubisz nitek dentystycznych idealną propozycją będzie dla Ciebie irygator do zębów. Wypłukuje on pod ciśnieniem wodą lub płynem do płukania resztki pokarmów i osady z trudno dostępnych zakamarków w obrębie jamy ustnej. Dzięki temu masz pewność, że Twoje zęby są dokładnie oczyszczone ze wszystkich resztek.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna

Za szczoteczką soniczną przemawia fakt, że myjąc zęby szczoteczką elektryczną łatwiej można sobie uszkodzić dziąsła poprzez nieodpowiednią technikę mycia. W przypadku szczoteczek sonicznych ten problem znika. Dlatego jeśli nie wiesz dokładnie, jak myć zęby szczoteczką elektryczną, wersja soniczna wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Najważniejsze jest, aby szczoteczkę soniczną odpowiednio dobrać do swoich potrzeb - w zależności od tego, czy mamy zdrowe dziąsła, czy nie. Trzeba wziąć pod uwagę, czy nie mamy jakiegoś stanu zapalnego, recesji dziąseł, obnażonych korzeni zębowych,
zapalenia przyzębia. Wskazane jest wówczas, aby miała ona program dla wrażliwych dziąseł o obniżonej mocy. Ważna jest również twardość końcówki do szczoteczki sonicznej. Te miękkie (sensitive) polecamy zwłaszcza dla osób z wrażliwymi dziąsłami. Twardsze końcówki do szczoteczek będą odpowiednie dla osób, które mają problem z kamieniem nazębnym. Szczoteczka soniczna do zębów, odpowiednio dobrana, będzie najlepszym sprzymierzeńcem pięknego uśmiechu.
PRAWDA CZY MIT:
Pasta do szczoteczek sonicznych - PRAWDA I MIT!
Do szczoteczek sonicznych pasuje niemal każda pasta do zębów. Nie musisz rezygnować ze swojej ulubionej pasty do zębów tylko dlatego, że używasz szczoteczki sonicznej! Ważne jest jednak, aby pasta była łagodna i miała niski współczynnik RDA - czyli nie  ścierała zbyt inwazyjnie szkliwa zębów. Zwróć uwagę na to zwłaszcza w przypadku past wybielających (np. dla palaczy, które intensywnie usuwają osad). W przypadku większości past dostępnych na rynku europejskim wartość współczynnika RDA nie
przekracza bezpiecznego poziomu 100. 
Pasty do szczoteczek sonicznych
SPRAWDŹ JAKIE PASTY POLECAMY DO SZCZOTECZEK SONICZNYCH!

Szczoteczką soniczną można myć zęby krócej niż 2 minuty - MIT!
Zalecenia stomatologów mówią o dwóch minutach mycia zębów - również w przypadku szczoteczki sonicznej. Co więcej - taki czas jest optymalny dla osób bez aparatu ortodontycznego na zębach, stanu zapalnego dziąseł czy innych dolegliwości w jamie ustnej. W takich przypadkach optymalne jest mycie zębów nawet do trzech minut.

Szczoteczki soniczne lepiej chronią dziąsła i są delikatniejsze dla zębów - PRAWDA I MIT!
Szczoteczki soniczne w mniejszym stopniu ścierają naturalne substancje, które są na zębach. Również w sposób mniej inwazyjny działają na dziąsła, bo czyszczą dzięki mikrobąbelkom. Warto jednak podkreślić, że odpowiednio dobraną, ultra miękką szczoteczką manualną (np. Curaprox CS 5460) czy szczoteczką elektryczną z odpowiednią dla nas końcówką jesteśmy w stanie prawidłowo zadbać nawet o uszkodzone dziąsła. Pod warunkiem, że wdrożyliśmy prawidłową technikę mycia zębów. Dlatego choć soniczne szczoteczki do zębów są delikatne dla zębów i dziąseł, to nie tylko one mają takie właściwości.

Szczoteczki soniczne są najlepsze dla osób z implantami, aparatami ortodontycznymi i protezami - PRAWDA I MIT!
Tak, bo posiadanie implantów, protez czy aparatu ortodontycznego wymaga wzmożonej higieny jamy ustnej. A szczoteczki soniczne dzięki swojej technologii myją zęby dokładniej. Ale nie ma żadnego naukowego dowodu, żeby w którejś z tych grup szczoteczki soniczne dawały zdecydowanie lepszy efekt. Szczoteczka elektryczna, tradycyjna, ekologiczna, szczoteczka do zębów soniczna - wszystkie mogą być równie dobre dla osób z problemami w jamie ustnej, jeśli są wykorzystane w odpowiedni sposób.

Najlepsza szczoteczka soniczna - PRAWDA i MIT!

Gdyby istniał jeden model szczoteczki sonicznej na rynku - ten byłby najlepszy. W sytuacji, kiedy każdy z nas ma inne potrzeby w zakresie higieny jamy ustnej trudno mówić o zdecydowanym faworycie. Oczywiste jest jednak, że bardziej zaawansowane technologicznie modele szczoteczek sonicznych, które mają możliwość wyboru programu czy intensywności trybu pracy, bardziej precyzyjnie dopasują się do Twoich wymagań. A dzięki wbudowanemu timerowi dopilnują odpowiedniego czasu mycia zębów. Tak właśnie wygląda spersonalizowane mycie zębów :)

Jaką szczoteczkę soniczną do zębów wybrać?

Tak jak wspominałyśmy wyżej, soniczne szczoteczki do zębów mają wiele funkcji, a producenci wypuszczają coraz to nowe modele tych szczoteczek - dzięki czemu wybór odpowiedniej wcale nie jest taki prosty. Dużym powodzeniem w naszym sklepie cieszy się szczoteczka soniczna Philips Sonicare DiamondClean oraz Seysso Proffesional. Jednak niezależnie od tego, jaką markę i model wybierzeszpamiętaj przede wszystkim o swoich potrzebach - pamiętając, że im bardziej wrażliwe masz zęby i dziąsła, tym bardziej wyspecjalizowanej szczoteczki potrzebujesz.

Wybierz TUTAJ najlepszą dla Ciebie szczoteczkę do mycia zębów.