Pasta do zębów dla dzieci z fluorem czy bez

Co wybrać - pastę do zębow dla dzieci z fluorem czy bez fluoru?
To pytanie zadaje sobie chyba każdy rodzic, u ktorego malucha pojawiają się pierwsze ząbki. Decyzja jednak nie jest łatwa, bo wokoł tego wyboru narosło wiele kontrowersji i sprzecznych zdań…Ty również masz wątpliwości? Przeczytaj ten post, zanim zdecydujesz, co wybierzesz. Dzięki naszym wskazówkom zadbasz o zdrowe zęby Twojego dziecka niezależnie od tego, jakiej pasty będziesz używać. Pasta dla dzieci z fluorem czy bez fluoru? Prześledzimy obie decyzje  ;)
 

Pasta dla dzieci z fluorem czy bez fluoru - co mówią lekarze?

 
Badania Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej jednoznacznie pokazują, że poziom próchnicy u dzieci w Polsce stale rośnie. Obecne zalecenia specjalistów rekomendują więc jak najwcześniejsze stosowanie pasty z fluorem. Do niedawna panował pogląd, że u małych dzieci można stosować pasty bez fluoru, a następnie ze zmniejszoną zawartością fluoru (do 500 ppm). Najnowsze zalecenia wskazują jednak na potrzebę zwiększenia zawartości fluoru do 1000 ppm już od pierwszego ząbka. Pasta z fluorem dla dzieci o takim stężeniu ma działanie profilaktyczne, które jednocześnie zapobiega próchnicy i wzmacnia delikatne szkliwo dziecięcych zębów. U dzieci powyżej 6 roku życia pasta do zębów powinna zawierać 1450 ppm fluoru.
 

Twoja decyzja: Pasta dla dziecka z fluorem. Co musisz wiedzieć? 

 
Zdecydowałaś się na zakup pasty z fluorem, ale nadal masz wątpliwości? Rodzice obawiają się wpływu fluoru na zdrowie dziecka. Co warto wdrożyć, aby minimalizować wchłanianie fluoru z pasty do zębów?

 Rekomendujemy:
stosowanie niewielkiej ilości pasty o wielkości ziarenka groszku u dziecka do 6 roku życia, powyżej 6 lat - pasek o długości ok. 2 cm
jak najwcześniej uczyć dziecko wypluwania pasty i sprawdzać, czy to zrobiło. Ale nie ma powodu do obaw nawet jeśli dziecko połknie jej odrobinę (jak w przypadku małych dzieci, które jeszcze tego nie umieją). Zatrucie fluorem jest możliwe po jednoczesnym zjedzeniu ok. kilku tubek pasty
płukanie jamy ustnej wodą czy płynem bez fluoru po umyciu zębów, aby usunąć resztki pasty do zębów

Dodatkowo:
stosowanie past z fluorem tylko pod kontrolą rodzica do co najmniej 8 roku życia
wprowadzenie płynów do płukania jamy ustnej, żeli i pianek z fluorem dopiero po ukończeniu 6 roku życia
regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa już od 2 roku życia dziecka

Fluor w paście do zębów nie może być jedynym zabezpieczeniem przed próchnicą. Bardzo ważne są zdrowe nawyki w funkcjonowaniu dziecka – więcej na ten temat jeszcze w tym tekście.
 

PASTA Z FLUOREM DLA DZIECKA

 
Pasta do zębów dla dziecka z fluorem to dobry wybór, zgodny z obecnym stanowiskiem lekarzy i całkowicie bezpieczny, jeśli dodatkowo zminimalizujesz ryzyko połknięcia zbyt dużej ilości tego składnika przez dziecko. Jesteś zdecydowana? Sprawdź kilka naszych propozycji:
 
3 ulubione pasty z fluorem dla dzieci - najczęściej wybierane przez mamy!
 

Twoja decyzja: Pasta dla dzieci bez fluoru. Co dalej?

 
A jeśli boisz się fluoru, nie jesteś bez wyjścia. Zadbaj o higienę jamy ustnej dziecka nie tylko w trakcie mycia zębów. Rodzice, którzy decydują się na pastę dla dzieci bez fluoru muszą wprowadzić kilka zdrowych nawyków do codzienności dziecka, które pomogą uniknąć problemów z próchnicą. Co robić? Podpowiadamy!
 

Co zamiast fluoru? Zdrowe nawyki i dobry przykład to podstawa

 
To, co jest wspólne i uniwersalne bez względu na obecność fluoru czy jego brak w paście to odpowiednia higiena jamy ustnej…i zdrowa dieta! Najbardziej liczy się skuteczne oczyszczanie miękką szczoteczką płytki nazębnej i zdrowe nawyki połączone z dopasowaną do wieku dziecka dietą.
 
Co sprzyja próchnicy zębów?

- podjadanie i picie soków owocowych między posiłkami
- produkty słodkie zawierające cukier – również dosładzane kaszki dla niemowląt
- produkty oblepiające zęby typu chrupki, chipsy, cukierki typu toffi
- kolorowe i gazowane napoje
 
Po spożyciu tych produktów warto zadbać o dokładne umycie zębów przez dziecko. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko pojawienia się próchnicy, co jest szczególnie ważne dla rodziców, którzy zdecydowali się na pastę dla dziecka bez fluoru.
Jeśli maluch ma kłopot z myciem zębów i nie lubi tego robić, dobrym rozwiązaniem jest specjalna szczoteczka soniczna dla dzieci Brush-Baby BabysonicMyje zęby bardzo skutecznie i szybciej niż szczoteczka manualna usunie płytkę nazębną. Idealna dla dzieci od 0 do 3 lat.
szczoteczka soniczna dla dzieci brush-baby babysonic
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
 
Jeśli nie fluor to co…?
KSYLITOL, który ma dobroczynne działanie na zęby. Ułatwia przyswajanie wapnia, pobudza produkcję śliny i zmniejsza osadzanie płytki nazębnej. To wszystko sprawia, że ten bezpieczny, naturalny cukier brzozowy ma potężne działanie przeciwpróchnicze.
HYDROKSYAPATYT, który potrafi odbudować i wygładzić strukturę szkliwa, dzięki czemu bakterie odpowiadające ze próchnicę w mniejszym stopniu przyczepiają się do zębów.
 
O czym jeszcze warto pamiętać?
- higienę jamy ustnej powinno się wdrożyć już na etapie noworodka - od pielęgnacji dziąseł gazikiem z przegotowaną wodą lub rumiankiem, silikonowych szczoteczek na palec lub specjalnych, jednorazowych gazików z ksylitolem (np. Brush-Baby Dental Wipes). Najlepiej po każdym posiłku, w tym również w nocy. Kiedy pojawi się już pierwszy ząbek wprowadzić pastę do zębów i na kolejnym etapie szczoteczki silikonowe do rączki malucha (np. gryzak Jack N' Jill) lub te z włosiem (np. Splat z jonami srebra)
- dieta dziecka musi zawierać wapń, który wzmacnia szkliwo zębów. Rozszerzanie diety powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami. Nie wolno unikać dopasowanych do wieku dziecka pokarmów twardych (np. warzyw), które naturalnie oczyszczają zęby dziecka
- po spożyciu owoców, soków czy kiszonek należy odczekać 30 minut z myciem zębów; zawarte w nich kwasy zostaną wtarte przez szczoteczkę do zębów w szkliwo i osłabią je
- niezależnie od rodzaju używanej pasty trzeba kontrolować sposób mycia zębów przez dziecko, a zwłaszcza poziom ich “domycia”. Nie tylko na etapie Malucha czy Przedszkolaka. Jeśli się uda, wskazane jest to nawet do 8 roku życia:)
regularnych wizytach kontrolnych u lekarza stomatologa już od 2 roku życia dziecka

PASTA DLA DZIECI BEZ FLUORU

Przedstawiamy 5 bestsellerów, które można stosować już od pierwszego ząbka - są bezpieczne przy połknięciu. Wybraliśmy te pasty bez fluoru, które wybieracie w naszym sklepie najczęściej. Mamy nadzieję, że znajdziesz coś dla swojego maluszka ;)
Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał trochę Twoich wątpliwości, a przede wszystkim uspokoił - niezależnie od tego, czy wybierzesz dla swojego dziecka pastę z fluorem czy bez niego, możesz spać spokojnie. Wystarczy, że zakup pasty do zębów nie będzie jedynym działaniem, jakie podejmiesz dla zdrowego uśmiechu Twojego dziecka. Pamiętaj o naszych wskazówkach i dbaj o zdrowe ząbki malucha każdego dnia. Dzięki temu wizyty u dentysty będą wyłącznie przyjemnością ;)
 
Wpiszcie w komentarzu, czy już teraz stosujecie nasze wskazówki dla zdrowych zębów?
Czy używacie pasty z fluorem czy bez fluoru?
Jaka jest Wasza ulubiona pasta?