Urlop. Jedziesz nad morze. On jedzie z Tobą. Szybko zjadasz śniadanie, popijasz je schłodzonym, gazowanym napojem. A potem szybko na plażę - przecież kto pierwszy ten lepszy, tylko wtedy jest szansa na leżak.
Gdy ty tryskasz energią z akumulatorów ładowanych słońcem, odpoczynkiem, pysznym jedzeniem czy wspólnym czasem z bliskimi - on szarzeje, czuje się osłabiony i w niebezpieczeństwie.
Kim jest ten, często zaniedbany towarzysz wakacyjnych wypadów? To oczywiście Twój UŚMIECH.
Co może szkodzić zębom na wakacjach?
➀ gazowane, kolorowe napoje. Zawierają kwasy powodujące zmiękczanie szkliwa i ogromne ilości cukru, który sprzyja próchnicy. Jedna 1,5 litrowa butelka to aż 15 łyżeczek cukru!
Rada: Takie napoje pij przez słomkę i to jak najszybciej, nie sącz napoju. A najlepiej zamień kolorowe, gazowane napoje na wodę lub świeże soki.

➁ owoce sezonowe. Mimo że są zdrowe (zawierają witaminy i błonnik) mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy. Jagody, porzeczki czy wiśnie mogą powodować przebarwienia na zębach u osób z osłabionym szkliwem. Ich drobinki dostają się do przestrzeni międzyzębowych, co również sprzyja próchnicy. Owoce cytrusowe zawierają ponadto kwasy, które demineralizują szkliwo, osłabiając je.
Rada. Pamiętaj o wieczornym dokładnym nitkowaniu zębów. Możesz użyć łagodnej pasty wybielającej o niskim współczynniku ścieralności.

Pamiętaj! ▸ ▹ Po wypiciu kolorowych napojów lub zjedzeniu owoców cytrusowych czy kiszonych warzyw odczekaj pół godziny i dopiero umyj zęby. Jeśli nie masz tyle czasu, przepłucz jamę ustną wodą. W przeciwnym razie kwasy z tych pokarmów mogą uszkodzić szkliwo zębów! ◂ ◃

➂ zimne napoje, lody. Drastyczna zmiana temperatur osłabia szkliwo, może nawet doprowadzić do jego mikropęknięcia, a stąd już tylko krok do rozwoju próchnicy.
Rada. Zaraz po zjedzeniu lodów, przepłucz jamę ustną niegazowaną wodą.

➃ słodycze, chipsy, paluszki, a nawet pieczywo. W czasie jedzenia mocno oblepiają zęby. To idealne środowisko dla bakterii próchnicy, które atakują zęby.
Rada. Staraj się umyć zęby po spożyciu tego rodzaju przekąsek lub przynajmniej przez 15 minut żuj gumę bez cukru, która pobudza wydzielanie oczyszczającej śliny.

➄ chlor z basenu. Długotrwały kontakt z chlorowaną wodą może powodować przebarwienia na zębach i erozję szkliwa, a te być przyczyną próchnicy lub chorób przyzębia.
Rada. Po wyjściu z basenu umyj zęby lub przepłucz je niegazowaną wodą.
Jak odpocząć samemu, a jednocześnie zadbać o piękny uśmiech i zdrowe zęby?
Jak dbać o zęby na wakacjach?
Zacznij od kontroli
Kilka tygodni przed wyjazdem odwiedź stomatologa. Zdrowe zęby i dziąsła oraz brak stanów zapalnych błony śluzowej jamy to pierwszy krok do urlopu bez bólu zęba. Nieszczelne plomby czy ubytki (dziury w zębach) mogą dawać dolegliwości zwłaszcza w przypadku zmiany ciśnienia - w trakcie przelotu samolotem, nurkowania czy wycieczek w wysokie góry. Szkoda czasu na szukanie najbliższego dentysty!

Zawsze miej ze sobą wodę
Woda jest niczym paliwo dla naszego organizmu. W trakcie upałów organizm potrzebuje minimum 2 litry wody w ciągu dnia. Dzięki niej utrzymamy odpowiedni poziom śliny, która chroni nasze zęby przed przed próchnicą i utrzymuje odpowiedni poziom Ph.

Dbaj o regularne, dokładne mycie zębów
Zadbaj, by w wakacyjnej kosmetyczki znalazła się szczoteczka do zębów, pasta do zębów, nitka dentystyczna, szczoteczki międzyzębowe, płyn do płukania jamy ustnej (np. w wersji podróżnych saszetek) oraz bezcukrowa guma do żucia. Warto wiedzieć, że wszystkie te produkty są dostępne w wersji mini, idealnej na podróże.

Chroń zęby przed urazami
Podczas wakacji jesteśmy bardziej aktywni, a wówczas wzrasta ryzyko urazów zębów. Jeśli zdarzy Ci się,  że złamiesz lub wybijesz ząb, przechowuj go w soli fizjologicznej lub mleku w czystym pojemniku lub w jamie ustnej w obecności śliny, aby jego powierzchnia nie wyschła. Jeśli szybko udasz się z nim do stomatologa, lekarz stomatolog ma duże szanse na uratowanie go!

Zadbaj o dziecko na wakacjach
Jeśli dziecko wyjeżdża na wakacyjny obóz czy kolonie, warto dołożyć do jego kosmetyczki płyn do płukania jamy ustnej. To zwiększa szansę na prawidłową higienę jamy ustnej. Niektórzy radzą też, by zaopatrzyć je również w tabletki do ssania, które wybarwiają płytkę nazębną i pokazują w ten sposób źle umyte miejsca. Z naszego doświadczenia wiemy jednak, że szanse by dziecko z nich skorzystało są niewielkie.