Nasze podpowiedzi, jak sprawić, żeby dziecko chętnie myło zęby są wzięte z życia i skazane na sukces!
Niemal każdy rodzic w pewnym momencie szuka skutecznych metod motywujących dzieci do mycia zębów. Nieważne czy niemowlak czy przedszkolak - prawie każde dziecko przechodzi okres buntu i niechęci, unikając tego obowiązku. Jak przekonać dziecko do mycia zębów? Poznaj wszystkie sposoby polecane przez eSANUS.  A na końcu znajdziesz gratis rewelacyjną pomoc zachęcającą dziecko do mycia zębów*

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Podstawą jest cierpliwość

Nie poddawaj się. Wypróbuj kilka sposobów. Jeśli jeden nie działa, kolejny może być właśnie strzałem w 10! Próbuj aż do skutku, wizualizując sobie zdrowe zęby twojego dziecka:) Lub zaoszczędzone pieniądze i czas, których nie poświęcisz na leczenie próchnicy, jeśli tylko mycie zębów wejdzie mu
w nawyk!
 

Dziecko lubi zabawę

Wyparz najprostszą szczoteczkę do zębów i daj ją dziecku do zabawy. Umyj wspólnie z dzieckiem zęby ulubionej lalce lub misiowi. A jeśli twoje dziecko nie przepada za przytulankami, bo woli samochodziki? Możesz przecież umyć zęby Złomkowi, którego wielkie zęby “jedynki” aż się o to proszą;) Czytaj dziecku książki o tematyce zębów, oglądajcie wspólnie bajki, w których zęby występują w roli głównej, śpiewajcie piosenki - bo chyba każdy zna przebój Fasolek “Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…”:)
jak dziecko powinno myć zęby
Walcz z nudą

Jeśli twoje dziecko uważa, że mycie zębów jest nudne (a uważa tak nawet wielu dorosłych!), zajmij go  ulubioną zabawką - to skutkuje w przypadku malucha. Dla przedszkolaka znajdź najciekawszą twoim zdaniem aplikację na telefon czy tablet dotyczącą mycia zębów. Będzie nie tylko odganiała nudę, ale odpowiednio motywowała do regularnego mycia - i to z radością:)
A poniżej kilka inspiracji zaczerpniętych z Pinterest. To prawdziwa kopalnia pomysłów, warto zajrzeć!

pomysły jak zachęcic dziecko do mycia zębów


Matka przemytniczka i dziecko naśladowca

Nie od dziś wiadomo, że dzieci lubią nas dorosłych naśladować. Małe dziewczynki uwielbiają paradować w butach mamy, mali chłopcy tak jak tata spryskują się wodą kolońską czy układają włosy na żel. Dlaczego tego nie wykorzystać? Przykład idzie z góry! Myj zęby razem ze swoim dzieckiem - rano i wieczorem. Przemycaj odpowiednią technikę mycia, pokazuj na czym polegają ruchy wymiatające i okrężne. Zaczynaj mycie od najtrudniejszych tylnych zębów, kiedy dziecko ma jeszcze najwięcej chęci, a ty czasu. Opowiadaj, co robicie i  staraj się podkreślać postępy dziecka. Ucz malucha wypluwać pastę do zębów i przypominaj o dokładnym wypłukaniu jej resztek ze szczoteczki do zębów. Dobrym wsparciem dla prawidłowego mycia zębów są tabletki lub płyn, które zabarwiają na kolorowo osad na zębach. Wyraźnie widać wówczas, które miejsca wymagają dokładniejszego szczotkowania. Znajdziesz je tutaj.
 

Zamiana ról

Jeśli naśladownictwo się znudzi lub nie wychodzi - spróbuj tej metody. Ty umyj zęby dziecku, a ono niech umyje twoje. Lub pokażcie, jak myje zęby tata mamie. Może twoje starsze dziecko chciałoby je umyć młodszemu? Możliwości konfiguracji jest mnóstwo, a najważniejsza jest cierpliwość i zabawa przy tej okazji.
Opisuj dziecku, co chcesz usunąć z jego ząbków, bo przecież “na ząbku z tyłu została marchewka z obiadu, a między zębami utkwiło mięsko - daj mi szczoteczkę, szybko je wymiotę”.
 

Gadżety dla dzieci

Dziecko już od etapu malucha lubi otaczać się ładnymi przedmiotami - ma to po rodzicach :). Zaskocz go super gadżetami do higieny jamy ustnej. Znajdź szczoteczkę w jego ulubionym kolorze. Może nawet taką, która świeci delikatnym światełkiem, wyznaczając czas potrzebny na dokładne umycie zębów? Dobierz do tego kubek z kolorową aplikacją. A na koniec powieś na ścianie kolorowy uchwyt na szczoteczkę np. w kształcie zwierzątka. Koniecznie sfotografuj zachwyt swojego dziecka, kiedy zobaczy swój nowy zestaw do mycia zębów!
zestaw do mycia zębów jack n jill
Pamiętaj, że szczoteczka musi być mięciutka i dobrana odpowiednio do wieku dziecka. To 50% sukcesu. Nic bardziej nie zniechęca dziecka do mycia zębów niż za duża główka szczoteczki, która podrażnia dziąsła i nie da się jej przekręcić w buzi.


Nowości dla dzieci

 
Dla dzieci, które lubią zmiany trzymaj w zapasie 2 szczoteczki do mycia zębów i w przypadku dużego oporu daj mu wybór tej, którą aktualnie chce je umyć. 
Często sprawdza się wymiana szczoteczki manualnej na soniczną - i to już na etapie malucha. Dostępne są specjalne końcówki z malutką główką. Taki model zdecydowanie lepiej i szybciej domywa zęby, co może okazać się strategiczne ok. 2 urodzin dziecka, kiedy pojawia się etap dążenia do samodzielności i ciężko jest wówczas przejąć od malucha szczoteczkę do zębów. A o naprawdę dokładnym umyciu zębów czasami nie ma co marzyć:) 
Szczoteczkę soniczną Brush-Baby, którą polecamy od pierwszego ząbka malucha znajdziesz tutaj.
 
Dzień dziecka
Lekarze stomatolodzy polecają ograniczać słodycze np. do jednego dnia w tygodniu. I wykluczyć ich podjadanie między posiłkami (dotyczy to również picia soków). Może dobrym pomysłem będzie "słodyczowa niedziela"? Upieczcie razem ciasteczka w kształcie ząbków (są na rynku dostępne specjalne foremki). Maluch czy przedszkolak potrafi wsypać i wymieszać składniki w misce. Kiedy na własne oczy zobaczy jak wygląda cukier czy inne składniki słodzące
i ile ich trzeba użyć, żeby ciastko miało słodki smak, łatwiej będzie mu zrozumieć, dlaczego słodycze psują zęby. A po deserze umyjcie razem zęby.
 

Wspieraj dziecko w rozwoju samodzielności

Pozwól przedszkolakowi umyć zęby samodzielnie. Na początku będzie trzeba je poprawiać, ale dzieci bardzo szybko się uczą i z dumą będą doskonaliły nową umiejętność. Kontroluj jednak sposób mycia i doczyszczania zębów przez dziecko jak najdłużej - stomatolodzy zalecają wspomaganie przez rodzica nawet do 10 roku życia. To opcja idealna;) W realnej opcji każdy dzień dokładnego mycia zębów jest na wagę złota i mówi stop próchnicy.
Możesz też podzielić się pracą – maluch samodzielnie myje zęby rano i po posiłkach, a wieczorami wkracza do akcji mama lub tata. Bo najważniejsze jest wieczorne mycie zębów.

Mały smakosz

W tym punkcie nie wszyscy zgadzają się ze sobą. Czy pasta do zębów powinna być smaczna i zachęcać tym samym do jej połykania? Czy może warto uczyć dziecko smaku mięty lub używać pasty pozbawionej smaku, bo w przyszłości nie będzie chciało przestawić się na pasty dla dorosłych?
Warto zaufać w tym punkcie dziecku, które jest szczęśliwe, jeśli może samodzielnie dokonać wyboru. Bo na etapie malucha wybór między pastą truskawkową, czekoladową czy miętową to sprawa najwyższej wagi! A jeśli dziecko dzięki wybranej paście chętnie umyje zęby to naszym zdaniem jest ważniejsze od smaku  pasty.
Pamiętaj, że do umycia zębów wystarczy ilość pasty o wielkości ziarenka groszku.
Pasta do zębów dla dzieci bez fluoru Splat Juicy

Autorytet lekarza stomatologa

Czasami zabawa to za mało i trzeba uciec się do poważnych metod. Wtedy do akcji powinien wkroczyć lekarz stomatolog, który jest dobry na wszystko.
I na leczenie, i na zachęcenie dzieci do mycia zębów. Jego postawa eksperta wzbudza u dziecka w każdym wieku szacunek i autorytet. Jeśli doktor powie myj zęby, to wiele dzieci bez dyskusji zacznie to robić. A jak jeszcze opowie o podstępnych robaczkach w zębach i dziurach do leczenia na następnej wizycie, to jest duża szansa, że mycie zębów będzie przebiegało bez dodatkowych dyskusji.
Dobrym pomysłem na przygotowanie malucha do pierwszej wizyty u stomatologa jest zestaw dla dziecka do zabawy w dentystę. Badanie stanu jamy ustnej swojej mamy jest bezcenne i jeszcze bardziej oswaja dziecko z koniecznością codziennego mycia zębów.

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty? 

Rówieśnicy są ważni

Gdzie mama i tata nie pomogą, a autorytet stomatologa został już zapomniany, tam cuda zdziała grupa rówieśników. Dziecko podpatruje nie tylko osoby dorosłe - zwraca uwagę na swoich rówieśników. Dlaczego tego nie wykorzystać? Zaproś kolegę czy koleżankę swojego dziecka do wspólnego mycia zębów. Taka realna sytuacja przyniesie więcej korzyści niż mówienie na sucho - “a Antosia pięknie potrafi myć ząbki”, “Jaś myje zęby i nie marudzi”.
A jeśli jesteście u kresu sił, poproście panią w przedszkolu o wsparcie. To prawie pewne, że jej uda się osiągnąć w 5 minut to, nad czym rodzic pracuje kilka dni;) Wsparcie udzielone dziecku przez nią na pewno da mu dużą dawkę motywacji do jak najlepszego dbania o swoje zęby.

Rówieśnicy jako przykład dla dziecka


Mycie zębów na czas

Wykorzystaj do nauki mycia zębów zegar zabawkę czy zwykły timer ze swojej kuchni. Pokaż dziecku, ile to jest 2 minuty. Pozwól mu samodzielnie ustawić czas mycia zębów. Świetnie sprawdza się również klepsydra dla dzieci do mycia zębów. Wyznaczenie ram czasowych pozwoli zyskać więcej czasu na przytulanie przed snem i cenne minuty w porannej gonitwie;)

Klepsydra do nauki mycia zębów


Zacznij myć zęby już dziś

Im wcześniej zaczniesz myć zęby swojemu dziecku, tym większe prawdopodobieństwo, że bardzo polubi tę czynność. Czyść również same dziąsła specjalną szczoteczką na palec czy gazikami. To skuteczny sposób na uniknięcie próchnicy na wyrastających zębach.
 
Pozostało już tylko chwalić, chwalić i jeszcze raz chwalić dziecko za postępy w myciu zębów!
*GRATIS - zobacz, jak nauczyć dziecko mycia zębówWydrukuj grafikę tutaj i baw się z dzieckiem jak na filmie!

Źródło: The Dad Lab